Zielona rewolucja energetyczna to wyzwanie, ale też szansa gospodarcza. Takie podejście do transformacji energetycznej zaczyna, jak się wydaje, brać górę. Technologiami, które w największym stopniu będą napędzały rozwój OZE w Polsce, są fotowoltaika i energetyka wiatrowa. Jeśli w tym roku zostanie uchwalona liberalizacja tzw. ustawy odległościowej i prawo dedykowane morskiej energetyce wiatrowej, to 2020 rok przejdzie do historii jako przełomowy dla wiatraków.
Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, ocenia, że Polska jest na kursie rozwoju OZE, dzięki któremu wejdzie na trajektorię umożliwiającą wykonanie założeń na 2030 rok.
- Mamy kolejną szansę jako Polska do skoku technologicznego, skoku gospodarczego - ocenia Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.
- Rynek energetyki odnawialnej jest napędzany słońcem i wiatrem. Świat poszedł w kierunku bezemisyjnych, pogodowo zależnych źródeł - wskazuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii ocenia, że Polska jest na kursie rozwoju OZE, dzięki któremu wejdzie na trajektorię umożliwiającą wykonanie założeń na 2030 rok.
Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (Fot. PTWP).
Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (Fot. PTWP).
- Myślę, że jesteśmy na kursie wzrostu, który już w latach 2021-2022 osiągnie dynamikę doprowadzającą nas do celu, który stawiamy sobie w projekcie polityki energetycznej Polski do 2040 roku, czyli do roku 2030 ma to być 23 proc. energii z OZE jako cel uśredniony, a w roku 2040 - 28,5 proc. - stwierdził Ireneusz Zyska.
Zobacz także: Ireneusz Zyska: energetyka odnawialna szansą na budowę innowacyjnych przemysłów w Polsce
Chodzi tu o sumaryczny udział (w finalnym zużyciu energii) zielonego prądu, zielonego ciepła i chłodu oraz biopaliw w transporcie, a nie wyłącznie samej energii elektrycznej.
Ireneusz Zyska wskazuje na kolejne inicjatywy sprzyjające rozwojowi OZE w Polsce. Wymienia wśród nich m.in. projekt ustawy dedykowanej morskiej energetyce wiatrowej i projekt nowelizacji ustawy o OZE, który przewiduje przedłużenie funkcjonowania aukcyjnego systemu wsparcia OZE do końca czerwca 2026 roku.
- Ten front prac na polu regulacyjnym, ustawowym jest rzeczywiście duży i dynamiczny, ale też widać tego efekty. Gdyby zmierzyć to w megawatach, to i w obszarze aukcji, które przeprowadzamy, i w zakresie systemu, który jest pozaaukcyjny (na przykład program „Mój prąd”), widać konkretne efekty - stwierdził Rafał Gawin, prezes URE.
Chcesz założyć instalację fotowoltaiczną? Poznaj nowe wymogi
19.09.2020, 08:30; Aktualizacja: 19.09.2020, 08:57
Panele fotowoltaiczneźródło: ShutterStock
Nowelizacja prawa budowlanego, która zacznie obowiązywać od 19 września wprowadziła nowe wytyczne dotyczące montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy znamionowej większej niż 6,5 kW. Dowiedz się, co się zmieni wraz z wejściem w życie nowych przepisów.
Czytaj z domu! Teraz dwa dostępy do wersji cyfrowej Dziennika Gazety Prawnej tylko 9,80 zł za pierwszy miesiąc, kolejny miesiąc 79 zł. Codzienny dostęp do ważnych, niezbędnych informacji dla firm i instytucji!
Panele fotowoltaiczne w Polsce generują z roku na rok coraz więcej energii, głównie dzięki małym instalacjom dachowym. Jak pokazują dane, moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 156 proc. Bez wątpienia popularności temu rodzajowi produkcji prąd przysporzył program Mój prąd, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne. Skorzystać mogą z niego osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.
Zobacz także:
Produkujesz prąd z paneli słonecznych? Koniec z dodatkowymi formalnościami dla fiskusa Zmiany w prawie budowlanym dotyczą też fotowoltaiki Jak się okazuje, zmiany w prawie budowalnym, które zaczną obowiązywać od 19 września mogą sprawić nieco więcej problemów osobom mającym zamiar zainstalować panele. Dlaczego? Decydując się bowiem na założenie instalacji fotowoltaicznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW, konieczne będzie spełnienie dwóch dodatkowych formalności. Zgodnie z założeniami przyjętymi w nowelizacji należy: • uzgodnić projekt instalacji fotowoltaicznej z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych; • zgłosić zakończenie budowy urządzeń fotowoltaicznych bez względu na miejsce ich zamontowania do organów Państwowej Straży Pożarnej właściwej ze względu na miejsce lokalizacji danego obiektu. Mogą być to miejskie lub powiatowe komendy. Co z pozwoleniem na budowę? Nie jest ono wymagane dla montażu pomp ciepła, wolnostojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW oraz mikroinstalacji biogazu rolniczego. Oznacza to, że dla instalacji fotowoltaicznych o mocy wyższej niż 50 kW, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a także spełnienie wyżej wymienionych obowiązków dotyczących zabezpieczenia przeciwpożarowego (opinia rzeczoznawcy oraz zawiadomienie do organów PSP). Jak wskazują eksperci, nowe przepisy okazują się częściowo nieprecyzyjne, co może powodować problemy związane ze spełnieniem nowych wymagań. - Ustawa nie precyzuje jednak jaki zakres projektu powinien zostać uzgodniony z rzeczoznawcą. Nie wskazuje także modelowego systemu zabezpieczeń. Problemem jest również brak konkretnych wytycznych dotyczących ochrony mikroinstalacji o mocy poniżej 6,5 kW. Zapisy wprowadzają więc znaczne trudności w interpretacji. Każdy wykonawca może do pewnego stopnia działać na własną rękę, wdrażając różne rozwiązania, nie zawsze najbardziej korzystne i adekwatne dla danego budynku – komentuje Bartłomiej Jaworski, Product Manager w firmie Eaton. Dlaczego ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zmian w zakresie instalacji fotowoltaicznych? Głównym celem było oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Obowiązek sporządzenia uzgodnień z rzeczoznawczą przełoży się jednak na wyższe koszty budowy paneli.
Comentários