top of page
Zdjęcie autoraRafał Drabik

Koszt fotowoltaike 2021

Panele fotowoltaiczne - cena w 2021 rok

u Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja. W inwestycji ważna jest cena oraz to, co przedmiot inwestycji jest w stanie Ci oddać za każdą wydaną złotówkę. Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk 19/05/2021


  • Ile to kosztuje?

  • Panele

  • Falownik

  • Montaż

  • Konstrukcja

  • Eksploatacja

  • Przykłady

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Jaka jest cena poszczególnych elementów? Jak porównywać ceny paneli fotowoltaicznych? To wszystko omówimy w tym artykule. Na początku wyjaśnijmy jedno - podawane tutaj ceny zakładają pewien minimalny standard jakości, poniżej którego absolutnie nie powinieneś schodzić, jeśli cenisz sobie swój święty spokój. Jeśli ktoś daje Ci ofertę za wyraźnie mniej, to nie ceni Twojego świętego spokoju. To tak jakby ktoś sprzedawał Ci 10 letniego mercedesa za 2000 PLN. Co byś pomyślał o jego stanie? To musi być albo złom albo oszustwo, po prostu nie ma innej opcji. Tak samo jest z ofertami wyraźnie tańszymi niż opisane tutaj. Staramy się aktualizować ten artykuł, zapraszamy więc w przyszłości. Przejdźmy do rzeczy. Ile kosztuje fotowoltaika? Koszt oszacujesz najszybciej z tym kalkulatorem Jak mocno nachylony jest Twój dach? Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji Płaski 0 - 5 stopni Prawie płaski 5-25 stopni Normalnie nachylony 25 - 35 stopni Bardzo nachylony Pow. 35 st. Następny krok Fotowoltaika - cena całej instalacji w 2021 Na podstawie badań ofert od naszych instalatorów wiemy, że cena instalacji zazwyczaj waha się od 4 do 6 tysięcy PLN za kWp, co zależy od:

  • Jakości komponentów

  • Warunków na miejscu instalacji

  • Wielkości instalacji

Zależności te pokazuje poniższy wykres. Ceny instalacji fotowoltaicznych w 2021. Moduły z wyższej półki to tutaj moduły full-black europejskiej marki z 12 latami gwarancji. Pełna optymalizacja systemem SolarEdge. Ale ile kWp właściwie potrzebujesz? Jeśli masz jedną połać dachu mniej więcej na południe lub dach płaski, to na oko możesz policzyć 1kWp za każde 45 PLN wydawane miesięcznie na rachunki za prąd. Jeśli masz dach dwuspadowy na wschód i zachód, wtedy policz 1kWp za każde 42 PLN. Tak, różnica nie jest taka znów duża. Jeśli natomiast masz komin lub inne źródła zacienienia, to 1kWp pokryje od 30 do 40 PLN Twojego miesięcznego rachunku, wszystko zależy od warunków. Będziesz musiał albo zainwestować w mikroinwertery lub optymalizatory albo w mocniejsze panele i zmieścić się na niezacienionej części dachu. Przykład Rodzina Kaczmarskich wydaje na rachunki za prąd 150 PLN miesięcznie, a ich dach jest skierowany na południowy zachód, bez cienia. Będą potrzebować nieco więcej niż 3kWp instalacji. Składowe kosztów instalacji fotowoltaicznej Jak cena poszczególnych elementów ma wpływ na cenę całości? Oprócz modułów fotowoltaicznych, trzeba jeszcze kupić inwerter, przewody i konstrukcję oraz zapłacić za montaż. Urządzenia to zwykle około 80% całkowitych kosztów. Pozostałe 20% to robocizna dla montażystów i elektryków. Panele fotowoltaiczne: 45% Najdroższy element instalacji, na którym fotowoltaika opiera swoje działanie. Inwerter: 20% Przemienia prąd stały z paneli na prąd przemienny. Konstrukcja i oprzyrządowanie: 15% Konstrukcja nośna, przewody itp. Montaż: 10% Czas pracy wykwalifikowanych pracowników z uprawnieniami wysokościowymi. Elektryka: 10% Podłączenie falownika z panelami, sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz schematu. Instalacja fotowoltaiczna jest kosztowna, ale jej zadaniem jest generowanie długofalowych oszczędności. Stąd ważniejszy niż czysta cena początkowa jest czas zwrotu inwestycji. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o opłacalności. W skrócie - ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Dobrej jakości instalacja kosztuje od 4 do 6 tysięcy PLN za każdy 1 kWp. Standardowe instalacje zwracają się średnio w 6 - 9 lat. Jak oszacować, ile kWp jest potrzebne? Za każde wydawane miesięcznie na prąd 45 PLN policz 1kWp instalacji. Przejdźmy do omówienia kosztu poszczególnych elementów, zaczynając od modułów fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne - cena Jak porównać ceny modułów? Często spotykanym sposobem jest porównanie ich w ceny za Wp. Określa to, ile złotówek zapłacimy za każdy Wp mocy instalacji. To podstawowy sposób porównywania cen i opłacalości paneli. Zobaczmy to na prostym przykładzie. Weźmy trzy panele (ceny netto):

  • Ja Solar o mocy 455Wp, kosztuje 480 PLN, czyli cena za Wp to 1,06 PLN/Wp

  • Sharp o mocy 395Wp, kosztuje 450 PLN, czyli cena za Wp to 1,14 PLN/Wp

  • LG o mocy 365Wp, jego koszt to 765 PLN, a cena za Wp to 2,10 PLN/Wp

LG wygląda na najdroższy i najsłabszy. Gdzie jest haczyk? Otóż takie porównanie pomija fakt, że panele mają różne rozmiary. Tutaj modułem o największej sprawności jest w rzeczywistości LG. Ja Solar i Sharp mają większą moc tylko dzięki temu, że są gigantycznych rozmiarów, więc takie porównanie nie jest fair. Duże rozmiary niosą za sobą też pewne problemy. Więcej na ten temat w artykule o wymiarach modułów fotowoltaicznych. Aby porównać ceny modułów fotowoltaicznych do ich wydajności wyrażonej w procentach, przeprowadziliśmy na początku 2020 roku studium modułów oferowanych przez jeden sklep internetowy, czego rezultatem jest ten wykres: Panele "premium" to te z dobrą marką i ponad 20 latami gwarancji produktu. Nie uwzględniono paneli szkło-szkło i dwustronnych. Z tego wykresu wynika, że cena modułów fotowoltaicznych zasadniczo zależy od trzech czynników:

  • Sprawność

  • Gwarancja produktu

  • Marka



Najbardziej opłacalne są panele o sprawności ok. 20%. Panele o tej sprawności mają moc około 320 Wp (zakładając 60 ogniw) i zapłacimy za nie jakieś 600 PLN za sztukę. Ale chęć posiadania panelu o wyższej sprawności, choćby tylko o jeden procent zwiększa koszt dwukrotnie. Przykładem takiego optymalnego wyboru jest JA Solar. Nie wszystkie panele premium mają wysoką wydajność i kosztują mnóstwo pieniędzy. Mówimy tu o modułach z ponad 20 letnią gwarancją produktu. Dobrym przykładem jest tu REC, który chwali się najniższym stosunkiem ceny do gwarancji produktu, czyli najniższą ceną za rok gwarancji produktu. Wiemy też, że niektórzy producenci z Polski (Bruk-Bet Fotowoltaika, ML-System) oferują 20 lat gwarancji w stosunkowo niskiej cenie. Jeśli zależy nam na najwyższej wydajności świata i doskonałej, popartej gwarancją niezawodności, wybór ogranicza się do REC, LG i SunPower. Możemy jednak pójść krok dalej. Powyższy wykres uwzględnia tylko sprawność początkową, a panele tracą moc z każdym rokiem. Poniżej spróbujemy zestawić ze sobą szacowane uzyski i ich koszt. Koszt wyprodukowania 1 kWh według gwarancji mocy Panele każdego roku tracą moc. Maksymalna utrata mocy w czasie opisana jest w gwarancji uzysku. Na jej podstawie można oszacować całkowity gwarantowany uzysk (więcej info w tym artykule), a znając cenę, można obliczyć cenę za gwarantowane kWh, co jest dobrym ekonomicznym miernikiem opłacalności. Poniższy wykres zawiera zestawienie cen za gwarantowane wyprodukowane kWh przy założeniu stałego nasłonecznienia 1000kW/m2 rocznie i bez uwzględnienia strat na inwerterze itp. Zestawienie do celów porównawczych. Obejmuje minimalną gwarantowaną wydajność oraz okres gwarancji uzysku, czyli 25 lub 30 lat i produkcję 1kWh z 1Wp rocznie. W rzeczywistości panele mogą działać dłużej i lepiej. Na zielono zaznaczono marki premium. Nasuwa się pytanie - czy drogie, wydajne panele fotowoltaiczne się opłacają? Koszt paneli fotowoltaicznych o doskonałej wydajności ma niewielkie uzasadnienie ekonomiczne w przypadku instalacji przemysłowych lub farm fotowoltaicznych, ale sprawa przedstawia się jednak nieco inaczej, jeśli chodzi o instalacje dachowe. Dlaczego?

  • Niższa utrata mocy z ubiegiem lat, oferowana przez panele wysokiej wydajności, ma duże znaczenie dla instalacji prosumenckich.

  • Poczucie bezpieczeństwa jest tutaj dużo ważniejsze.

  • Moduły o wyższej sprawności to mniejsza instalacja, a mniejsza instalacja może ominąć cień (i nie trzeba płacić za optymalizację).



Jak mocno nachylony jest Twój dach? Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji Płaski 0 - 5 stopni Prawie płaski 5-25 stopni Normalnie nachylony 25 - 35 stopni Bardzo nachylony Pow. 35 st. Następny krok Być może przyda Ci się więcej szczegółowych informacji. Oto baza danych zawierająca ceny paneli fotowoltaicznych popularnych w naszym kraju. zł0,08 zł0,09 złTabela cen paneli słonecznych. Uwaga, wszelkie dane uwzględniają TYLKO panele fotowoltaiczne, czyli np. szacowany zysk nie uwzględnia strat z inwertera, cena za kWh nie uwzględnia kosztów inwertera itp. Przejdźmy do omówienia cen falownika. Cena falownika fotowoltaicznego Inwerter, (inaczej falownik, przetwornica) zamienia prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny. Falownik to złożony sprzęt i zwykle zużywa się szybciej niż same panele. Nie warto oszczędzać na inwerterze. Jeden zepsuty moduł nie sprawi, że cała instalacja nie będzie działać, ale każda usterka inwertera to koniec pracy całej instalacji. Najważniejsze czynniki, które określają cenę inwertera, to:

  • Rodzaj (inwerter normalny, czyli szeregowy, mikroinwertery, inwerter z optymalizatorami)

  • Długość gwarancji (często można ją odpłatnie rozszerzyć)

  • Marka

Ile kosztuje inwerter solarny? W celu odpowiedzi na to pytanie przeprowadziliśmy w 2021 roku badanie rynku. Oto wyniki: Ceny netto. Koszt SolarEdge zawiera szacowany koszt optymalizatorów, gdy moduły mają moc 360 Wp i każdy jest optymalizowany z osobna. Jakiej mocy inwerter solarny jest Ci potrzebny? Sprawdź nasz przewodnik po fotowoltaice, podtytuł "niedowymiarowanie i przewymiarowanie inwertera". W przypadku modułów fotowoltaicznych cena niemal zawsze idzie w parze z dłuższą gwarancją produktu. Jeśli chodzi o inwertery solarne, rzecz jest nieco bardziej złożona. Otóż możesz kupić tani inwerter marki Sofar z 12 latami gwarancji i zapłacić 3000 PLN, albo kupić markowy SMA za 5000 PLN i dostać... 5 lat gwarancji. O co w tym chodzi? Otóż markowe inwertery dają możliwość przedłużenia gwarancji i wprawdzie w standardzie oferują tylko 5 lat, ale w wersji rozszerzonej można uzyskać nawet 20 lat gwarancji. W tańszych zwykle nie można przedłużyć gwarancji. Ponownie, o co w tym chodzi? Praktycy mówią, że każdy inwerter przepracuje 12-15 lat zanim zaczną się psuć - ale tańsze będzie trzeba potem wymienić, bo nie będzie co z nich ratować, natomiast w markowych wystarczy wymienić kilka podzespołów i będą spokojnie działać przez kolejne 5-10 lat. Więcej informacji o cenach, jakości i gwarancji inwerterów szeregowych, optymalizatorów oraz mikroinwerterów znajdziesz je w tym artykule. Jak można oszczędzić? Jeśli na miejsce Twojej przyszłej instalacji nie pada cień (i nie mówimy tutaj o cieniu o 9 rano, tylko w środku dnia), to możesz oszczędzić sporo pieniędzy, nie kupując mikroinwerterów ani optymalizatorów. Nie zauważysz żadnej różnicy w uzyskach, a na dodatek zwyczajne inwertery szeregowe są bardziej niezawodne. A co z pozostałymi funkcjami oferowanymi przez optymalizatory, czyli monitoringiem i systemem przeciwdziałającym rozprzestrzenianiu się ognia? Co do monitoringu pamiętaj, że moduły fotowoltaiczne, o ile są dobrze zamontowane, to raczej się nie psują. A to, czy cała instalacja działa dobrze, możesz sprawdzić, obserwując napięcie z instalacji. Spisz maksymalne napięcie, jakie osiąga Twoja instalacja w ciągu dnia. Jeśli w inny dzień maksymalne napięcie jest o 30V niższe, wtedy wiesz, że jeden moduł właśnie przestał działać. Lepiej jest obserwować napięcie niż moc, bo na napięcie nie wpływają zmiany w nasłonecznieniu, a na moc tak. Optymalizatory i mikroinwertery oferują świetną ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia, ale istnieją też inne sposoby, chociaż nie są aż tak skuteczne. Przykładem jest tutaj rozłącznik DC, wyłącznik DC lub umieszczenie całego systemu, wraz z inwerterem, poza strefą pożarową. Zastosowanie jakiegokolwiek ze wspomnianych rozwiązań jest wymagane prawem w przypadku mikroinstalacji powyżej 6,5 kWp. Wybrać inwerter jednofazowy, czy trójfazowy? Jeśli Twój inwerter ma mieć moc pomiędzy 3 a 3,68 kW, wtedy pojawia się pytanie, czy wybrać jednofazowy, czy trójfazowy? Trójfazowy przyniesie nieco większe uzyski (ze względu na bilansowanie międzyfazowe), ale jest też istotnie droższy. Jeśli podejść do sprawy czysto ekonomicznie, wtedy bardziej opłacalny jest inwerter solarny jednofazowy. Jak nie warto oszczędzać? Pamiętaj, że gdy pada inwerter, to pada cała instalacja. Lepiej zainwestować nieco więcej pieniędzy w markowy sprzęt. Porównaj wyceny i oszczędź do 30% Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań! Rozpocznij W 60 sekund Do 30% oszczędności Koszt montażu paneli słonecznych Cena montażu instalacji fotowoltaicznej – To bardzo ważne, by współpracę rozpocząć z właściwym instalatorem. Niektórzy w ofercie podają ceny netto, co niekoniecznie jest intuicyjne i może wprowadzić w błąd. Szczególnie strzeż się firm, które chcą, byś do czegoś się zobowiązał, jeszcze zanim dokonają oględzin Twojego dachu! Istnieją cztery typy instalatorów:

  • Garażowcy - bardzo tani, ale wszystko zrobione byle jak i z czego popadnie (w efekcie błędy instalatorów to najczęstszy powód usterek i niskich uzysków).

  • Profesjonaliści oferujący normalną jakość za normalną cenę.

  • Artyści w swoim fachu, którzy kasują wyraźnie więcej, ale montują tylko (powoli i dokładnie) najwyższej jakości komponenty, na montaż których mają certyfikaty.

  • Oszuści - oferują najtańsze komponenty za grube pieniądze i generalnie żerują na klientach.

Jeśli dobrze wykonujemy swoją pracę, to typów 1 i 4 nie znajdziesz w naszym spisie polecanych firm. Podatek VAT – właściciele domów jednorodzinnych do 300 m2 oraz mieszkań do 150 m2 płacą niższy podatek VAT, równy 8%, za zakup aparatury oraz jej montaż, od 18 listopada 2019 dotyczy to również instalacji postawionych na gruncie na działce prosumenta. Dotyczy to też budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W przypadku firm podatek VAT w dalszym ciągu wynosi 23%. Jak można oszczędzić? Porównaj kilka ofert od rzetelnych instalatorów z Twojej okolicy. Możesz to zrobić, wypełniając ten formularz. W ciągu kilku dni skontaktuje się z Tobą kilka firm. Następnie zapoznaj się z opiniami o instalatorach w naszej bazie firm, żeby dokonać dobrego wyboru. Jak nie warto oszczędzać? Nie korzystaj z usług ludzi, którzy nie mają doświadczenia w branży. Nie projektuj i nie montuj instalacji sam, szczególnie jeśli nie masz uprawnień SEP i doświadczenia z pracami instalacyjnymi. Istnieje wiele błędów projektowych i wykonawczych, które niedoświadczone osoby mogą popełnić, nie mówiąc już o tym, że istnieje wiele sposobów na pozorne obniżenie kosztów instalacji, ale kosztem jakości. Jeśli instalator instaluje fotowoltaikę za 3,3 tysiąca PLN za kWp, to niemal na pewno idzie na skróty gdzie tylko można. Koszt oszacujesz najszybciej z tym kalkulatorem Jak mocno nachylony jest Twój dach? Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji Płaski 0 - 5 stopni Prawie płaski 5-25 stopni Normalnie nachylony 25 - 35 stopni Bardzo nachylony Pow. 35 st. Następny krok

  • Oszczędzanie na kablu, tworzenie pętli indukcyjnej - może uszkodzić inwerter.

  • Oszczędzanie na uszczelnieniach (w przypadku dachu płaskiego) - dach może przeciekać.

  • Sprowadzanie sprzętu poza oficjalnymi kanałami dystrybucji - powoduje problemy z ważnością gwarancji.

  • Pośpiech w montażu, np. klękanie na modułach - skraca żywotność modułów.

  • Brak rozwiązań ograniczających ryzyko wystąpienia pożaru dla instalacji powyżej 6,5 kWp - niezgodność z prawem, problemy z ew. ubezpieczeniem.

Nie chcesz tego dla Twojego domu. Nie warto oszczędzać na instalatorze. Dla wszystkich jest lepiej, gdy zrobi dobrą robotę za godziwe pieniądze. Cena konstrukcji W tej sekcji omówimy koszt instalacji fotowoltaicznej w zależności od tego, czy jest montowana na dachu płaskim, dachu skośnym, czy na gruncie. Jeśli masz dach płaski lub skośny bez cienia, to nawet się nie zastanawiaj, bo to będzie tańsze rozwiązanie, niż instalacja na gruncie, bez względu na to, jaki rodzaj dachówki masz zastosowany. Tym niemniej warto omówić różnice w kosztach bardziej szczegółowo. Na dachu skośnym Konstrukcja na dachach skośnych jest nawet dwa razy tańsza niż w przypadku dachów skośnych lub instalacji naziemnych. To ważny powód, dla którego instalacje dachowe są tak popularne. Najprościej i najtaniej zamontować panele na dachu krytym blachą i blachodachówką. Blacha trapezowa nie wymaga stosowania profili aluminiowych i montuje się tam szybko i tanio. Montaż na dachówce wymaga zastosowania profili aluminiowych i jest w związku z tym droższy. Szczególnie karpiówka może sprawiać problemy. Nie ma tam możliwości zachowania odstępu separacyjnego. W celu minimalizacji ryzyka pęknięcia dachówki pod hakiem warto wymienić ją na metalową atrapę - co generuje pewne koszty. Różnica w kosztach nie jest znacząca i nie zmienia faktu, że fotowoltaika jest opłacalna. Konstrukcja na dachu płaskim Na naszej szerokości geograficznej nie powinno się montować modułów zupełnie płasko, stąd jeśli masz dach płaski, powinieneś zainwestować w specjalną konstrukcję. Jaka wygląda różnica w kosztach? Porównajmy dwie wzięte z życia oferty, z 2021 roku. Korzystają z identycznych komponentów, wyjąwszy kwestię konstrukcji. Instalacja na dachu płaskimInstalacja na dachu skośnymMoc [kWp]7,147,2Cena brutto22800 PLN23750 PLNCena za kWp4,59 tys. PLN4,72 tys. PLNRóżnica w cenie wynosi jakieś tysiąc złotych, nie za dużo, jeśli chodzi o inwestycje tej wielkości. Różnice w cenie zależą też od surowca elementów konstrukcyjnych. Stal ocynkowana może być 25% tańsza od stali nierdzewnej, lecz jest bardziej narażona na uszkodzenia i rdzę. Koszt oszacujesz najszybciej z tym kalkulatorem Jak mocno nachylony jest Twój dach? Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji Płaski 0 - 5 stopni Prawie płaski 5-25 stopni Normalnie nachylony 25 - 35 stopni Bardzo nachylony Pow. 35 st. Następny krok Koszt eksploatacji i napraw Koszty eksploatacji są trudne do określenia bo zależą od wielu czynników. Jednakże: Im dłuższe gwarancje, tym niższa szansa że coś się zepsuje i będziesz musiał za to płacić. Niektóre gwarancje wymagają jednak rocznych przeglądów, które mogą kosztować po kilkaset PLN. Nawet najlepszy inwerter będą mieć usterki po 15 latach. Jeśli kupiłeś inwerter marki premium to nie wyrzucaj go, tylko napraw, powinno to polegać na wymianie zaledwie kilku części (warystorów, kondensatorów) i generalnie jest opłacalne. Najtańsze inwertery mogą mieć dużo poważniejsze problemy znacznie szybciej, dlatego nie oszczędzaj na inwerterze. Koszt mycia paneli fotowoltaicznych Zalecamy mycie modułów fotowoltaicznych dwa razy w roku, raz w maju i raz w sierpniu. Średnia cena wynosi 8 PLN za metr kwadradowy instalacji. Rocznie wyniesie to 100-150 PLN, w przypadku mikroinstalacji średniej wielkości. Ubezpieczenie i pozostałe koszty eksploatacyjne Dobrą praktyką jest ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej. W Niemczech zazwyczaj koszt roczny wynosi 0,5-1% wartości odtworzeniowej instalacji. W przypadku instalacji naziemnych dochodzi jeszcze niewielki podatek gruntowy, który należy uiścić. Porównaj wyceny i oszczędź do 30% Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań! Rozpocznij W 60 sekund Do 30% oszczędności Przykładowe ceny instalacji paneli słonecznych Na początku 2021 roku przeprowadziliśmy badanie ofert od rzetelnych instalatorów. Poniżej zawarto kilka przykładowych, z życia wziętych ofert. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 4 kW? Dobra instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW kosztuje od 15 do 22 tysięcy PLN, wliczając podatek VAT w wysokości 8%. Taka instalacja da nam maksymalnie 4000 kWh rocznie, ale jeśli warunki nie są idealne, wtedy uzyski będą mniejsze. Zobaczmy to na przykładzie: Instalacja AInstalacja BInstalacja CDachSkośnySkośnyPłaskiMoc [kWp]4,324,324,05Cena brutto2300023500 PLN22000 PLNModułyQCellsFullBlackJa SolarInwerterSofarSofarHuaweiCena za Wp5,325,445,37Ceny brutto z rzeczywistych ofert z 2021 roku. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 5 kW? Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kW kosztuje od 20 do 30 tysięcy PLN brutto, w zalezności od wyboru danej marki i innych czynników. Wybierając tańsze (ale wciąż dobre) panele z Chin zwiększamy rentowność, a inwestując więcej pieniędzy zwiększamy nieco wydajność i bezpieczeństwo. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 6kW? Rozsądnej jakości instalacja fotowoltaiczna o mocy 6kW kosztuje od 22 do 36 tysięcy PLN brutto. Można taniej, ale nie opłaca się, bo zbyt tania oferta idzie ręka w rękę z usterkami, niemożliwą do zweryfikowania gwarancją i innymi problemami. Zobaczmy koszt na przykładzie: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczne 10kW? Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10kW kosztuje od 35 do 55 tysięcy PLN brutto. Warto pamiętać, że instalacja o mocy powyżej 10 kWp jest mniej opłacalna, bo powyżej tego progu zmienia się status prosumenta i nie możesz odebrać 80%, a jedynie 70% energii, którą sam włożyłeś. Instalacja AInstalacja BInstalacja CDachSkośnySkośnySkośnyMoc [kWp]9,729,729,72Cena brutto45170 PLN42230 PLN40630 PLNModułyQCellsFullBlackQCellsInwerterHuaweiHuaweiSofarWłaścicielFirma (VAT 23%)Osoba prywatna (VAT 8%)Osoba prywatna (VAT 8%)Ceny brutto z rzeczywistych ofert z 2021 roku. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zorientować się w aktualnych cenach instalacji fotowoltaicznych. Jeśli chcesz wzbogacić swoję wiedzę, zachęcamy do przeglądnięcia poniższych artykułów. Jeśli uważasz, że wiesz już wystarczająco i chcesz otrzymać kilka ofert od różnych instalatorów do porównania, wejdź tutaj. Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych






10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page