Czy panele fotowoltaiczne staną się kłopotliwym odpadem?
- Rafał Drabik
- 12 paź 2020
- 2 minut(y) czytania
Czy panele fotowoltaiczne staną się kłopotliwym odpadem?
W Polsce mamy boom na montowanie paneli fotowoltaicznych. Posłużą przez lata, ale potem staną się bardzo kłopotliwym odpadem... (fot. pixabay)
Czy trzeba się już dzisiaj martwić tym, co stanie się z wyeksploatowanymi panelami słonecznymi, które Polacy w ostatnich miesiącach masowo montują na dachach swoich domów? Panele mają - według producentów - długą żywotność, ale przyjdzie czas ich wymiany na nowsze, efektywniejsze. Trwający wciąż fotowoltaiczny boom może nam się wówczas odbić "boomem" na wysypiskach czy w przetwórniach odpadów.
W Polsce mamy boom na montowanie paneli fotowoltaicznych.
Panele są długowieczne, ich żywotności to 25 do nawet 30 lat.
Na razie w Europie jedyny zakład do recyklingu paneli znajduje się we Francji, a prowadzi go Veolia.
Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, 12 sierpnia 2020 roku padł rekord produkcji energii z fotowoltaiki! Tego dnia źródła PV wyprodukowały 12,3 GWh energii elektrycznej!
Według stanu na 1 sierpnia 2020 roku moc zainstalowana w PV w Krajowych Sieciach Elektroenergetycznych wyniosła 2261,347 MWp. W rekordowym dniu – 12 sierpnia, w szczytowym momencie instalacje wykorzystywały 71% mocy – 1609 MW!
Rekordowa produkcja z PV, Źródło: PSE twitter
Uzysk energii z instalacji PV
Przyjmuje się, że w polskich warunkach klimatycznych optymalnie zlokalizowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie nieco ponad 1 000 kWh z każdego zainstalowanego kW mocy. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że instalacja fotowoltaiczna będzie produkować najwięcej energii w miesiącach letnich (nawet do 70%) , a dokładnie od kwietnia do września. Dysproporcja w produkcji energii z modułów fotowoltaicznych może być duża (nawet do kilkuset procent) w zależności od danego miesiąca i pogody. Dzięki rozliczeniu w ramach systemu opustu, inwestor może korzystać z energii wyprodukowanej w nadmiarze w miesiącach letnich i zmagazynowanej w sieci.
Rekordowa produkcja
Choć największa produkcja przypada na miesiące letnie ze względu na dobre nasłonecznienie, wysokie temperatury sprawiają, że spada sprawność modułów. Jak podają PSE, z punktu widzenia wykorzystania PV, rekordowy był kwiecień, kiedy odnotowywane były małe zachmurzenia i umiarkowana temperatura.

Comentarios